Stare miasto w Krakowie jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Europie Środkowej, prawdziwą perłą wśród polskich miast. W przeciwieństwie do wielu innych aglomeracji nie został zniszczony w czasie II wojny światowej a jego dziedzictwo historyczne i kulturalne zostało docenione poprzez wpisanie go na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 r. Bez wątpienia zwiedzenie tego magicznego miejsca powinno obowiązkowo znaleźć się na naszej liście miejsc do zobaczenia.

Kraków Stare Miasto

Kraków Stare Miasto

Nasza była stolica jest dobrze skomunikowana z wszystkimi większymi aglomeracjami w Polsce oraz posiada wspaniale rozwiniętą ofertę dla turystów. W tym mieście (gdzie noclegi w hostelach rozpoczynają się od 15 PLN za dobę) każdy znajdzie coś dla siebie, niezależenie od zasobności portfela. Główny dworzec autobusowy oraz kolejowy znajdują się koło siebie i są usytuowane w samym centrum miasta, dzięki czemu pieszo dojście na rynek główny zajmie nam zaledwie 15 minut. W pierwszej kolejności dojdziemy do Barbakanu, niezwykłego przykładu średniowiecznej fortecy która służyła jako przyczółek w obronie miasta, wybudowana ze względu na zagrożenie inwazji Turków.

Barbakan

Barbakan

Zaraz za Barbakanem znajduje się ostatni zachowany fragment murów miejskich wraz z Bramą Floriańską, która służyła niegdyś jako główne wejście do miasta. To właśnie ona był używana przez monarchę gdy ten wkraczał do Królewskiego Miasta. Po przejściu bramy znajdziemy się na ulicy floriańskiej która pokieruje nas już prosto na rynek główny. W okolicy bramy zobaczymy również pomnik Jana Matejki, usytuowany w parku Planty. Ten wspaniały pas zieleni okala całe stare miasto i powstał na terenie niegdysiejszych murów miejskich oraz fosy które się tam znajdowały. Z tego miejsca dostrzeżemy również wspaniały pomnik Grunwaldzki upamiętniający wspólną bitwę wojsk polskich i litewskich przeciwko zakonowi krzyżackiemu oraz cud architektury jakim jest teatr Juliusza Słowackiego, który był pierwszym zelektryfikowanym budynkiem w mieście. Gdy dojdziemy już do rynku głównego, który jest największym tego typu placem w Europie naszym oczom ukażą się wspaniałe restauracje i kawiarnie, idealnie komponujące się z zabudową, bryczki ciągnięte przez konie, którymi możemy wyruszyć pod sam Wawel podziwiając kunszt mijanych kamienic, muzyków i performerów, którzy będą nas przyciągać do siebie swoimi talentami.

Brama Floriańska

Brama Floriańska

Naszemu wzrokowi z pewnością nie umkną słynne Sukiennice, które można określić jako jedno z najstarszych w Europie centrów handlowych. Historia Sukiennic sięga XIII w. Również nie sposób pomiąć Bazyliki Mariackiej, która góruje nad rynkiem dzięki swoim dwóm wieżą. To właśnie z jednej z nich każdego dnia o pełnej godzinie usłyszeć można hejnał. Utwór wykonywany na trąbce mający upamiętnić najazd tatarski z połowy XIII w. Na rynku znajduje się również pomnik wieszcza narodowego Adama Mickiewicza z pod którego dostrzeżemy ulicę grodzką, ulicę która pokieruje nas prosto do zamku królewskiego oraz katedry usytuowanych na wzgórzu Wawelskim.