Trudne czasy nastały dla nas kobiet! Pełne wciąż kolejnych nowych wyzwań, niekończących się wymagań, którym sprostać niezwykle trudno. Współczesna kobieta powinna przecież sprawnie łączyć życie rodzinne z zawodowym, być idealną żoną i matką, a zarazem odnosić karierę zawodową. Jeśli wybrała jedną z tych opcji to musi się liczyć z nie najlepszą opinią otoczenia. Bo skoro oddaje dzieci do żłobka by pracować to zapewne jest wyrodną matką, natomiast poświęcając się w pełni rodzinie uznana zostanie za zwykłego lenia na utrzymaniu męża. Nie wpływa to również pozytywnie na relację współmałżonków. Nie każdy przecież mężczyzna zrozumie jaki ogrom obowiązków niesie ze sobą dbanie o dom i członków rodziny, natomiast przysłowiowa „kura domowa” często czuje się zaniedbywana i pozbawiona własnego prywatnego życia.

Udane małżeństwo

Udane małżeństwo

Zatem by małżeństwo było udane postarać się zrozumieć drugą osobę musi każda ze stron. I choć w tej odwiecznej walce płci wydaję się to niezmiernie trudne to podpowiedzią jest jedna bardzo prosta czynność – rozmowa. Bez słów, bez odpowiedniej komunikacji nie ma zrozumienia, nie ma kontaktu i oczywiście wzajemnego wsparcia. Obecnie ta forma wydaje nam się coraz bardziej obca, przecież w dobie Internetu wciąż tylko piszemy do siebie wiadomości, używamy coraz więcej skrótów, a widok dwojga ludzi siedzących obok siebie w ciszy z urządzeniami mobilnymi już nikogo nie dziwi. Tym bardziej, na przekór i wbrew modzie obecnych czasów pokażmy jak bardzo ważny i niezwykły jest kontakt osobisty, wspólna rozmowa, drobne gesty i spojrzenia.

A jak wygląda sytuacje ze spędzaniem wspólnego czasu? Czy zapracowany mąż i wciąż zabiegana żona mają czas dla siebie w tym natłoku obowiązków? Z doświadczenia wiem, że jeśli się bardzo chce to można wygospodarować chwilkę dla siebie. Wystarczy skromny wspólny posiłek po uśpieniu dzieci, krótki spacer, przytulenie, potrzymanie za rękę.
Ważną rolę w życiu małżeńskim odgrywają także wspomniane wcześniej drobne gesty i czułości. Dla kobiet mają one ogromną wartość! Nie chodzi oczywiście o drogie prezenty, wymyślne niespodzianki i romantyczne uniesienia. Nie każda z nas może pochwalić się typem amanta w domu, ale myślę, że im bardziej powściągliwy w okazywaniu uczuć mąż tym bardziej cieszą te drobne gesty pełne miłości. Dla dwojga dobrze znających się ludzi takich radujących serce drobiazgów może być mnóstwo: przyniesienie ulubionego pieczywa z osiedlowej piekarni, buziak na dobranoc czy podanie kubka ciepłej kawy.

Małżeństwo

Małżeństwo

Udane małżeństwo to nie takie na pokaz, które przy innych trzyma się bezustannie za ręce i obejmuje. Nie takie, które dla unikania nieporozumień wcale ze sobą nie rozmawia. Nie potrzebuje przejmować się opinią innych, a najlepsze zachowuje między sobą. Nie musi wrzucać do portali społecznościowych masy wspólnych zdjęć tylko po to, by otrzymać jak najwięcej pochwał i pozytywnych komentarzy, by wzbudzić zazdrość u innych swoim wyimaginowanym szczęściem. Udane małżeństwo koncentruje się tylko na sobie, na swojej rodzinie, na rozwijaniu i pogłębianiu swoich relacji. Planuje nowe zadania, nie zatraca się przy tym w wirze obowiązków, potrafi zrównoważyć ich hierarchię.

Wtedy jest zgodne, szczęśliwe i trwałe, przezwycięża każdy największy nawet kryzys i czerpie z niego lekcję na przyszłość. Nie poddaje się w dążeniu do celu jakim jest uszczęśliwianie drugiej osoby. Mając u swego boku bratnią duszę nie straszne będą żadne trudności i życiowe problemy, bo wspólnie spędzany czas na rozmowie i drobnych czułych gestach doda sił w walce z rzeczywistością i szarą codziennością.