Posługiwanie się językami obcymi, szczególnie językiem angielskim to niemalże wymóg, aby dostać dobrze płatną pracę. Jak można się dowiedzieć z raportu, który był opracowany przez Sedlak&Sedlak ogólnopolskiego badania wynagrodzeń (OBW) w 2013 roku osoby władające perfekcyjnym językiem angielskim w sektorze biznesu zarabiali w przedziale 3900 a 9600 zł miesięcznie, a średnie wynagrodzenie wyniosło około 5000 zł miesięcznie. Język angielski stał się w dzisiejszych czasach językiem „lingua franca”, ponieważ powstaje bardzo wiele korporacji zagranicznych, gdzie ceniona jest znajomość języka angielskiego ze względu na brak bariery komunikacyjnej z potencjalnymi kontrahentami, szczególnie z zachodniej Europy. Dlatego też intensywna współpraca między Polską a zachodnioeuropejskimi korporacjami zachęcać do nauki języków (w szczególności angielskiego).

Nauka Języków Obcych

Nauka Języków Obcych

Oprócz języka angielskiego warto też rozważyć naukę dodatkowego języka. Od niedawna można zauważyć aktywną wymianę handlową między Polską a Niemcami, Hiszpanią, Rosją czy też Hiszpanią. Dlatego też przedsiębiorcy chętnie zaoferują dużo wyższą stawkę pracownikowi, który potrafi władać chociaż jednym z nich. Coraz chętniej mówi się o tym, że firmy chcą zawładnąć na rynku Skandynawskim, a szczególnie w Szwecji czy Norwegii. Tu kluczem do sukcesu oprócz znajomości tego języka jest zbudowanie odpowiedniego zaufania, a także szanowanie i rozumienie kultury oraz mentalności klienta. Jeśli chodzi o polskie przedsiębiorstwa to znajomość języków naszych sąsiadów jest też kluczem do większych zarobków. W końcu bardzo dużą część dochodów w polskich firmach uzyskuje się dzięki kontraktom pomiędzy naszymi sąsiadami. W bardzo dużych korporacjach przydaje się też znajomość języka chińskiego oraz znajomość ichniejszej kultury.

 

Jezyki obce

Języki obce

Aby skutecznie zacząć naukę języków trzeba określić cel nauki, czyli po co nam będzie potrzebny oraz czas trwania nauki. Warto to zapisać sobie gdzieś w widocznym miejscu, aby przypominać sobie nasz cel i plany. W ten sposób łatwiej będzie nam zapisywać nasz „stan gry” oraz określić drogę i prędkość z jaką się poruszamy w nauce. Pamiętać trzeba również o konsekwencji trzymania się planu, tzn. codziennej nauce danego języka. Tylko w taki sposób zmaksymalizuje się efekty w nauce. Form nauki języków jest bardzo wiele- jeśli nie stać nas na szkołę językową, która jest niekiedy bardzo droga, warto zainwestować w trochę tańszą opcję- kursy internetowe lub naukę z native speakerem przez Skype. Do nauki języków przydają się również różne blogi oraz fora internetowe, gdzie można nie tylko ćwiczyć nasz angielski, ale również poznawać inne kultury z całego świata.

Reasumując- nauka dodatkowego języka nie tylko otworzy nam drogę do lepszych zarobków, lecz do poznania innych ludzi oraz zwyczajów oraz kultur. Poza tym nauka języków doskonale poprawia pamięć opóźniając procesy starzenia. W każdym wieku można zacząć naukę języka obcego, ale im szybciej się go człowiek nauczy tym lepiej go opanuje.